PODPORUJEME

V občianskomzdružení sa snažíme podporovať vzdelanie, rehabilitáciu a šport zdravotne postihnutých občanov. Ak to možnosti dovoľujú pomáhame aj priateľom v iných regiónoch ako je Liptov. Spolupracujeme so zahraničnými OZ a nadáciami na projektoch pre telesne hendikepovaných občanov.
XCR CROSS COUNTRY HANDCYCLE  E-bike
6800€​

CENTRUM LIGDA zakúpilo v roku 2020 E-bike XCR Cross Country od poľského výrobcu v hodnote 6800 Eur . Napĺňa tak stanovené ciele a vytvára zázemie pre osoby po poranení miechy a ich športové nadšenie.

Rehabilitácia 1000€

CENTRUM LIGDA v roku 2019 pomohlo čiastkou 1000 Eur osobám po poranení miechy na rehabilitačné pobyty v špecializovaných zariadeniach. 

XCR CROSS COUNTRY HANDCYCLE 
4500€​

CENTRUM LIGDA prispelo v roku 2018 čiastkou 1500 Eur Tomášovi Mikšovskému na  terénny handbike XCR CROSS COUNTRY.

Invalidný vozík v hodnote 1700€

CENTRUM LIGDA v roku 2018 čiastkou 300 Eur Patrikovi Hetflajšovi  na invalidný vozík MOVE TECHNOLOGIES 

Stercl Lehotrikolka 
1500€​

CENTRUM LIGDA prispelo v roku 2018 čiastkou 200 Eur Dominike Gerecovej na  špeciálnu LehoTriKolku vyrábanú pre hendikepované osoby na mieru v Českej republike. 

Rehabiltácia Ayurveda India 4500€​

Marian Ligda absolvoval v 30-dňovú špeciálnu Ayurvédsku rehabilitáciu (masáže, sauna, yoga, rehabilitačné cvičenie) v mesiaci júl 2017 v Indickom meste Dehradun. Rehabilitácia bola zameraná na neurologikú oblasť, potlačenie spazmusu a bolestí v postihnutej časti organizmu.

Shark RT handbike 4500€​

CENTRUM LIGDA prispelo v roku 2016 čiastkou 1O00Eur slovenskému sledge hokejovému reprezentantovi Miroslavovi Stašákovi na kúpu handbiku Shark RT, ktorý mu pomôže k jeho tréningovej príprave v letných mesiacoch. 

Rehabiltácia 1000€​

CENTRUM LIGDA sa podieľa finančne na  pravidelnej rehabitácií ŤZP občanov čiastkou 1000Eur. Komplexnou a cielenou rehabiltáciou sa stav  ľudí na invalidnom vozíku výrazne zlepšuje.

Wolturnus handbike 3200€​

CENTRUM LIGDA prispelo v roku 2015 čiastkou 1500Eur slovenskému sledge hokejovému reprezentantovi Erikovi Fojtíkovi na kúpu handbiku Wolturnus. 

Ručné ovládanie na auto 420€​

CENTRUM LIGDA sa podieľalo na vývoji a výrobe nového ručného ovládania do automobilu s automatickou prevodovkou. Prvý prototyp testuje paraplegik z Pliešoviec, Emil. Automobil je pre vozíčkara nohami, pomáhame ľuďom v samostatnosti a slobode pohybu. Ďakujeme všetkým, ktorí nás podporujú v tomto úsilí.

Parastander Supporting Frame 380€​

CENTRUM LIGDA prispelo čiastkou 380€ na nákup Parastander Supporting Frame (stojan pre paraplegikov). Vertikalizácia je dôležotou súčasťou rehabilitácie.

Info o produkte na www.move-t.com

Invalidný vozík v hodnote 1.500€

CENTRUM LIGDA zakúpilo v tomto roku invalidný vozík MOVE TECHNOLOGIES pre Emila Bessona z Pliešoviec. ďakujeme za vašu podporu.

Invalidný vozík v hodnote 4.700€

CENTRUM LIGDA prispelo čiastkou 300€ na nákup invalidného vozíka pre imobilného pacienta. Marek Luco z Topoľa na východnom Slovensku tak po 10 rokoch opäť dostal "nové nohy".

Invalidný vozík v hodnote 1.400€

CENTRUM LIGDA prispelo čiastkou 500€ na nákup invalidného vozíka pre imobilného pacienta, juraj Mikuláš - Závažná Poruba. Po ťažkom úraze na motorke tvrdo pracuje na svojom zdravotnom stave a vďaka vozíku opäť vyrazil do sveta.

Výťah pre ZŤP osoby v hodnote 3.690€

CENTRUM LIGDA prispelo čiastkou 300€ na výstavbu výťahu do rodinného domu pre imobilného pacienta. Marek Luco z Topoľa na východnom Slovensku tak bezpečne prekonáva výškové rozdiely pri vstupe do obytného domu.

Darovali sme špeciálnu podložku  550€

The LOW PROFILE QUADTRO SELECT Cushion je názov špeciálnej antidekubitnej podušky na sedenie. Na Slovensku ju plne hradí poisťovňa, no v niektorých prípadoch je veľmi komplikované sa k nej dostať. Najmä ak máte zlú poisťovňu a to je prípad Marcela. Poisťovňa mu odmietla túto podušku preplatiť a tak sme mu darovali cez CENTRUM LIGDA jednu takúto špeciálnu antidekubitnú podušku. Bez nej je totiž život na vozíku takmer nemožný, zabraňuje totiž ďalším veľmi závažným zdravotným komplikáciám.

Spoločne so známymi osobnosťami z televíznej obrazovky, športu a samozrejme hendikepovanými športavcami sme strávilii 5 dní na bicykli už na 3.ročníku tejto cyklistickej akcie. Spoločne sme prešli viac ako 440 km v piatich etapách, z ktorých boli posledné dve na dolniakoch úplne zničujúce. Veľké teplo, cesty pripomínajúce galeje s večnými kopcami neskutočného sklonu dali zabrať aj najsilnejším jedincom. Kto nevládal mohol si oddýchnuť v servisnom autobuse alebo mu kolegovia cykliusti pomáhali v nekonečnej ceste smerom do Senca.

Cez Slovensko na bicykloch za 5 dní 2010


Apríl je každoročne jedným z najlepších mesiacov pre všetkých freeride lyžiarov na Slovensku. Už 6 rok sme sa streti spoločne s priateľmi na svahoch Nízkych Tatier, kde sme spoločne ukončili skvelú zimnú sezónu krásnymi freeride jazdami. Marian Ligda ako jediný kripellfreeskier v strednej Európe dosiahol tento rok jedinečný lyžiarsky výkon aj vďaká Vám.  Ako prvý freeskier na monolyži zlyžoval exponované freeride terény pod Chopkom (Meteorologický žľab) a Derešské svahy (40°-50°), ktoré patria k najstrmším svahom Nízkych Tatier. Tento výnimočný športový počin bude prezentovaný na DVD, ktoré sa momentálne pripravuje.

UPside 2010, podporujem aj športové podujatia

RENÉMU SME PRISPELI NA INVALIDNÝ VOZÍK, 2.000 €

René Kuchár je mladý a veľmi aktívny človek. Nedokáže sedieť doma a nič nerobiť, zapáčil sa mu handbike a to bol aj dôvod, ktorý nás spojil. Nakontaktoval sa na našu organizáciu s prozbou, či mu nevieme pomôcť so zapožičaním handbiku, len na skúšku. Trénoval celé leto a na jeho konci už skúsil prvé preteky. Keďže štát mu zakúpil vozík “LINCOLN”, na ktorom sa nedostane ani na toaletu v užšich priestoroch, rozhodli sme sa mu pomôcť pri kúpe nového kvalitného a hlavne menšieho vozíka. Dnes už plne využíva tento vozík od firmy MOVE TECHNOLOGIES a nevie si ho vynachválť. Nielenže sa dostane aj cez zárubne so šírkou 60 cm ale aj bolesti chrbtice, ktoré ho na starom vozíku sprevádzali, jednocho zmizli.
Je veľmi dôležité aby ľudia, ktorých osud takto zasiahol, mali možnosť kvalitného života ako ktorýkoľvek iný občan tejto krajiny. Kvalitné pomôcky a bezbariérovosť prostredia, prispievajú ku kvalitnejšiemu, nie však nadštandardnému spôsobu života.

Neznámy človek v telefóne nás jedného jesenného dňa požiadal, či by sme nemohli zapožičať invalidný vozík jeho priteľke, ktorá má veľmi zlý typ rakoviny kostí. Chemoterapia a lieky ju paralizujú do takej miery, že je odkázaná na invalidný vozík. Neváhali sme a pomohli.
V organizácií mámem dva náhradné vozíky, ktoré slúžia práve k takýmto účelom. Veľa ľudí si myslí, že človek na vozíku nepotrebuje viac vozíkov, nie je to úplne tak. Vozík je spotrebný materiál, tak ako napr. auto, potrebuje svoju údržbu a má svoju životnosť. Štát prispieva na vozík raz za 7 rokov i to smiešnou čiastkou cca 1.000 €. Ak si predstavíme, že cena kvalitnejšieho vozíka je 3.000 - 5.000 €, je to smiešna suma a zbytok si musí postihnutý doplatiť. Je pre to dôležité mať k dispozícií nejaký vozík, ktorý môžeme v nutných prípadoch zapožičať.

ZAPOŽIČALI SME INVALIDNÝ VOZÍK

KÚPA KAJAKU, 900 €

Leto a možnosť trávenia voľného času v tomto období, nás často privádza k vode. Voda je živel ale aj ten vieme využiť k športovaniu. Dlho sme zvažovali možnosti regiónu Liptov a po odskúšaní viacerých druhov športu sme sa rozhodli, že budeme podporovť kajaking. Má v tomto regióne tradíciu a neobmedzené možnosti využitia na riekach a i priehradách. Náš priateľ Marek nám pomohol s výrobou takéhoto kajaku, respektíve špeciálneho sedenia. V kajaku neexistuje takmer žiadny rozdiel medzi zdravými a postihnutými športavcami. Odporúčame a určite sa budeme snažiť podporiť čo najviac ZŤP občanov v tomto športe.

Ľudia trávia svoj voľný čas rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je lyžovanie. Pre zdravých ľudí v celku jednoduchá záležitosť, zobrať lyžiarky, lyže či paličky a zasnežené svahy hôr brázdiť s vetrom o preteky. Pre vozíčkÁra je tu tiež možnosť, je však závislí na špeciálnej pomôcke SIT SKI lyži, čo je vlastne sedenie robené špeciálne na mieru každému lyžiarovI. Je totiž nutné aby bol v sedení pripútaný na doraz, ako lyžiarky na nohe zdravého človeka. Keďže sa jedná o ručnú prácu, SIT SKI je veľmi finančne náročná 3.000 - 7.000 €. Bez vašej finančnej pomoci by Marian Ligda nemohol ukázať svoje freeride kúsky na zasnežených svahoch Európy.

ZAKÚPILI SME SIT SKI LYŽU, 3.000 €

KÚPA POSILOVACIEHO STROJA, 1.200 €

Veľmi dôležitou súčasťou života každého z nás je pohyb a budovanie svalovej hmoty. Nemyslíme tým obrovských svalov a nadľudskej sily, ale svalovej hmoty potrebnej k udržaniu správneho držania tela pri státí alebo v našom prípade sedení. Taktiež kĺby potrebujú ku správnemu fungovaniu dobré svalstvo aby nedochádzalo k vykĺbeniam a lebo inému poškodeniu.
Preto sme sa rozhodli ako jednu s prvých pomôcok zakúpiť posilovaciu vežu. Nie je síce špeciálne upravená pre vozíčkarov, vieme si však nájsť spôsob ako ju správne využiť.

VZDELANIE A ŠTÚDIUM

Prioritou OZ CENTRUM LIGDA je určite podpora postihnutých občanov vo vzdelaní. Každoročne vyčleňujeme čiastku potrebnú k štúdiu na vysokej škoe alebo na nadstavbových kurzoch. Nie je jednoduché dochádzať za štúdiom, preto pomáhame z financovaním dopravy, ubytovania a samotného štúdia.

Copyright 2012 / Marian Ligda - LM production

  • w-facebook
  • w-tbird
  • Pinterest Clean
  • w-googleplus
  • w-youtube
  • w-vimeo